Gyakori problémák
Bélférgek
- A bélférgesség egy igen gyakori probléma, amivel a macskatulajdonosok már tisztában vannak.
- A fonálférgeket leginkább más macskáktól lehet elkapni, akár az anyától is.
A fonalférgesség tünetei:
- töredezett, fénytelen szőrzet,
- hasmenés,
- felpuffadt gyomor,
- súlycsökkenés.
A galandféreg a bolhában kezdi életét, amit a kiscica alkalmanként megeszik. Ennek tünetei:
- fénytelen szőrzet,
- súlycsökkenés,
- kicsi fejér féregízek a végbél tájékán vagy a székletben.
A következőképpen védheted meg a cicát a bélférgesedéstől:
- Rendszeres megelőző féreghajtás
(6-8 hetes korig 2 hetente, azt követően az állatorvos utasításának megfelelően 3-4 havonta) és bolhátlanítás
- Nyers húsfélék etetésének kerülése
Élősködő a fülben
Ha azt látod kiscicádon, hogy folyamatosan rázza a fejét, vagy vakarja a fülét, valószínűleg élősködők vannak a fülében. Mivel a kiscicák füle nagyon érzékeny, a legjobb, ha elviszed az állatorvoshoz.
Bolhák
Ha kiscicád nagyon vakaródzsik, keress a bundájában bolhára utaló nyomokat. Álatlában sötét pöttyként jelenik meg a szőrzetben a bolha ürüléke(a bolhák nagyon gyorsan mozognak, ezért nehéz őket megtalálni). Az állatorvos megfelelő kezelést tud ajánlani. Fontos, hogy ne feledd, a bolhák és petéik nem csak a cica testén élhetnek, hanem tőlük távol is, ezért fertőtlenítsd a fekhelyét és a szőnyeget az egész lakásban.
Védőoltások
Hogy megvédd a kiscicádat a széleskörben előforduló vírusos betegségektől, addig ne engedd ki a szabadba, míg be nem oltattad a legjelentősebb macskabetegségek ellen(fertőző gyomor- és bélgyulladás, macskanátha, leukózis, fertőző hashártyagyulladás és veszettség). Vagyis, amint a kicsi megérkezik az otthonba, hívjátok fel az állatorvost, és egyeztessetek vele időpontot. Jó, ha a tartós védettség biztosításáért a felnőtt macskákat évente emlékeztető oltásban részesítik.
Ivartalanítás
A nőivarú kiscicák már 5-6 hónapos korukban képesek "teherbe esni". Így, ha nem akarsz váratlanul megjelenő apró kiscicákat az otthonodba, nem árt előre gondolkodni, és megelőzni ezt a szituációt.
Ha a kandúr nincsen ivartalanítva, az is sokféle problémát okozhat. A területüket vizelettel jelölik meg, és területük védelméért megverekszenek a többi kandúrral. Állatorvosotok megmondja, melyik az optimális időpont az ivartalanítás elvégezéséhez.
saját gépelés!
forrás; Gondoskodás az első pillanattól kezdve
|