Allergiás bőrgyulladások
Bolhaallergia
Gyakori, hogy a macska szervezete allergiásan áthangolódik a bolhanyállal szemben, és ismételt bolhacsípésekre bőre gyulladásos reakcióval válaszol. Főleg nyár végén, ősz elején fordul elő. A bőrelváltozások tipikus helye a hát bőre, függetlenül a bolhacsípések helyétől. A megbetegedett területen a bőr kipirul, nedvezik, pörkösödik, másodlagos fertőződés miatt gennyesedik. Az elváltozott részt a macska nyalja, vakarja. A bőrgyulladás néhány hét alatt javul. Gyógyul, de kiújulásra vagy idültté válásra hajlamos, aminek következtében a bőrön heveny, idült, megvastagodott, ráncokat vető vagy éppen gyógyulófélben lévő helyek találhatók egymás mellett.
Gyógykezelés; Alapfeltétel a bolhák irtása, az allergizált macska megóvása akár egyetlen bolhacsípéstől is, ami nehéz, gyakorta megoldhatatlan feladat. Az elváltozások tüneti kezelése, a viszketés és az allergiás folyamat csillapítására gyulladáscsillapító alkalmazása sikeres beavatkozás mindaddig, amíg a macskát újabb bolhainvázió nem éri.
Kontaktallergia
Főleg a szőrtelen bőrterületek allergizálódnak, ha műszálas anyagokkal vagy gyapjúval, esetleg más szövetekkel kerülnek érintkezésbe. Érzékenyítheti a macska bőrét a szappan, sampon, háztartási tisztítószer is. Gyakori, hogy a macskák a nyakukra helyezett bolhaölő vegyszerrel átitatott műanyag nyakörvtől kapnak allergiás bőrgyulladást. Az elváltozások hevenyek, a bőr kipirosodik, kifekélyesedik, az immunreakciót okozó anyag felismerésével és kiküszöbölésével érhető el. Kétes esetekben a macskát a megszokott tartózkodási helyéről egy időre, ha lehet, ajánlatos elszállítani. A bőrgyulladás, ha azt valóban kontaktallergia idézte elő, erre egyszerűen, gyorsan elmúlik.
Autoimmun-allergia
Az immuntolerancia károsodása esetén a szervezet saját fehérjéi ellen termel ellenanyagokat. Ez a mechanizmus ritkán a macskák allergiás bőrbetegségeinek keletkezésében is szerepel. A dianózis csak a bőrmetszet szövettani feldolgozásával tehető biztossá. A tünetek folyamatos, állandó gyulladáscsillapító adásával szüntethetők meg, a kezelés leállítására viszont azok kiújulnak.
A külső hallójárat gyulladása
A külső hallójáratot borító bőr gyulladása a macskák leggyakoribb betegségeinek egyike. A betegségre hajlamosít a hallójárat szük, szőrrel erősen benőtt volta, ami a fül öntisztulását, szellőzését gátolja. A bőségesen termelődő és pangó fülváladékból, ha ahhoz még víz is kerül, felszabaduló bomlástermékek károsítják a hallójárat bőrét, és kedvező lehetőséget teremtenek a baktériumok és gombák elszaporodásának. Gyakori az is, hogy a váladékfelhalmozódás allergiás folyamat részeként jelentkezik. A kóroktanhoz tartoznak a hallójáratba jutó idegen tárgyak. Súlyosbítja a helyzetet és a gyulladás fenntartója a fej gyakori rázása, dörzsölése, ezen kívül a fül szükségtelen, mechanikus, szakszerűtlenül végzett tisztogatása is. Előfordul, hogy a betegség hátterében rühatkák elszaporodása áll, esetleg gombák szerepe mutatható ki. A külső hallójárat bőre, bármi, a megbetegedést megindító tényező jelentkezése esetén, allergiássá válik. Ez annyit jelent, hogy még csekény behatásra újra és újra gyulladásba jön, tartósan megnyugodni nem tud, ilyen esetekben a gyulladásnak csak fellobbanó és csillapodó stádiumairól beszélhetünk. A betegségre a macska fej- és fülrázása hívja fel a figyelmet. Egyoldali megbetegedésben a macska a fejét a beteg oldal irányában oldalt tartja, séte közben a beteg felé dől, kanyarodik. A hallójáratból váladék szivárog, amely a szőrzetre tapad, szennyezi azt. A bomló váladék sokszor már messziről érezhető, átható bűzt áraszt. A fül tövét nyomással vizsgálva fájdalom váltható ki, és a viszkózus váladék az összenyomás utáni felengedéskor jellegzetes hangot hallat. A hallójárat bőrének állapotáról fültükrös vizsgálattal győződhetünk meg. A heveny betegség hosszas fennállás, ismétlődés esetén könnyen válik idültté. A bőr megvastagodásával járó krónikus betegség teljes meggyógyítására a kilátások nem jók.
Gyógykezelés; Fontos a hajlamosító tényezők csökkentése. Ennél könnyebb megoldani, hogy a hallójáratba ne kerüljön víz. Jók a gyógyulás kilátásai akkor, ha a betegséget idegen tárgy (toklász) vagy rühatkák okozták, és az okot sikerült kiküszöbölni. A fül kitisztítása ellentmondásos kérdés. A fül bőrének vattapamaccsal való dörzsölése egyrészt a bőrelváltozások súlyosbodását idézheti elő, másrészt a gennyes, bomló váladékkal kitöltött hallójáratba sokszor még gyógyszereket sem lehet bevinni. A legjobb eredményt olyan fülcseppek alkalmazásától várjuk, amelyek a gennyesztők ellen antibiotikumot, a gombák ellen pedig gombaellenes szereket tartalmaznak.
saját gépelés!
forrás; Cicc... Macska magazin
|